Конституційний суд РФ замістить терапію


Анонимное лечение у нарколога частным образом. Выведение из запоев с выездом на дом к пациенту в Виннице. Также - дальнейшее анонимное поддерживающее и противорецидивное лечение.
067-276-18-01
063-348-88-05
Юрий Всеволодович
e-mail: narkologia@mail.com

 

 

У світі залишилося всього 3 країни, де замісна терапія заборонена: Росія, Туркменія і Узбекистан. З цією забороною вчені пов'язують генералізовану епідемію ВІЛ в цих країнах.

Наркозалежний громадянин вперше звернувся в КС зі скаргою на заборону метадону.

Росіянин Дмитро Полушкин, більше 20 років страждає від опіоїдної залежності, звернувся до Конституційного суду з скаргою на заборону в РФ замісної терапії - поширеного у всьому світі способу лікування наркоманії метадоном і бупренорфіном. Він стверджує, що перепробував всі доступні в Росії способи вилікуватися, але вітчизняна наркологія так і не змогла йому допомогти. Супроводжуючі скаргу правозахисники вважають, що заборона будь-якого науково схваленого способу лікування порушує 41-ту статтю Конституції, яка гарантує громадянам право на охорону здоров'я та медичну допомогу.

У своєму зверненні Дмитро Полушкин розповідає суддям, що почав вживати опіати в 1996 році, коли йому було 14 років. Пан Полушкин запевняє, що хотів би позбутися від наркозалежності і тому звертався за допомогою до лікарів, "неодноразово проходив амбулаторне лікування", а в 2001, 2005 і 2013 роках лежав в клініках. "В даний час я все ще вживаю наркотики, все методи лікування від залежності, які я випробував на собі, не принесли результату", - говорить заявник. Дмитро Полушкин вважає, що в його випадку могла б виявитися ефективною замісна терапія (ЗТ), проте цей вид лікування на території Росії недоступний.

Програма ЗТ розглядає наркозалежність як хронічне захворювання. Людина, яка не може самостійно позбутися від залежності, регулярно приходить до медичного закладу і під наглядом лікарів приймає препарати, які заміщають опіоїди, - метадон або бупренорфін. Пацієнт не відчуває ейфорії: препарат приймається, щоб уникнути ломки.  Він може залишатися на терапії все життя, як хворі на цукровий діабет, які приймають інсулін. ЗТ схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) та управлінням ООН з наркотиків і злочинності, вона застосовується в 60 країнах приблизно для 1 млн пацієнтів. Терапія використовується в Україні, в Криму її отримували приблизно 800 пацієнтів. Після приєднання півострова Росія закрила ці програми, незважаючи на протести лікарів і пацієнтів. За інформацією ООН, протягом першого ж року померли близько 100 наркозалежних, в Міністерстві охорони здоров'я РФ ці дані спростовують.

У 2011 році Дмитро Полушкин звернувся в міністерство охорони здоров'я Красноярського краю з проханням надати йому лікування за допомогою ЗТ, "у зв'язку з тим що інші методи лікування наркотичної залежності виявилися неефективними". Регіональний мінохоронздоров'я відмовив йому, вказавши, що метадон входить в список наркотичних засобів і психотропних речовин, оборот яких на території Російської Федерації заборонений навіть для наукових і медичних цілей, а бупренорфін дозволено використовувати тільки в якості анальгетика - наприклад, для онкохворих.

Через кілька днів після відмови МОЗ пана Полушкіна затримали співробітники ФСКН за підозрою в зберіганні наркотиків, він провів під вартою майже рік. Звільнившись, він звернувся з аналогічним запитом до ФГБУ "Національний науковий центр наркології" і знову отримав відмову. Лікарі центру запропонували пройти курс лікування у них, але це не допомогло - пан Полушкин зірвався і знову почав вживати героїн, який "знайти в Москві було нескладно". У 2015 році пацієнт звернувся і до Міністерства охорони здоров'я РФ, знову отримавши відмову в ЗТ, який спробував оскаржити в суді. Однак Мосміськсуд встав на сторону відомства, пославшись на вимоги федерального законодавства. Після цього Дмитро Полушкин звернувся до Конституційного суду. Він вважає, що заборона науково обгрунтованої медичної процедури, давно застосовується в інших країнах, порушує конституційне право росіян на охорону здоров'я.

"Із змісту ст. 41 Конституції РФ випливає, що громадяни РФ повинні мати доступ до всіх новітнім видам лікування, які використовуються і застосовуються у сучасному світі", - впевнений адвокат заявника Раміль Ахметгаліев.- А зараз в Росії для осіб, які страждають на наркоманію, доступні лише окремі види лікування ". Адвокат наголошує, що не вимагає легалізувати метадон, "мова йде саме про медичне використання тих чи інших наркотичних засобів, як це робиться, наприклад, при онкологічних захворюваннях". Складається парадоксальна ситуація, каже адвокат: якби у його підзахисного був рак, він би отримав бупренорфін, але використовувати ті самі ліки для лікування наркозалежності лікарі не мають права.

І МОЗ, і ФСКН, і Державна дума багато разів висловлювалися проти введення ЗТ. Медичні чиновники стверджують, що російські наркозалежні  можуть отримати в державних клініках всю необхідну допомогу. Глава ФСКН Віктор Іванов неодноразово заявляв, що вважає ЗТ просто переходом від одного наркотика до іншого, а від наркозалежного потрібно домогтися повного припинення вживання. Тому пан Іванов підтримує ідею створення мережі реабілітаційних центрів. У свою чергу, депутат Держдуми Сергій Железняк веде боротьбу на міжнародному рівні: він намагається створити міжнародну коаліцію країн, які не використовують ЗТ. Депутата не бентежить той факт, що навіть на теренах СНД ЗТ заборонена тільки в трьох країнах - Росії, Туркменії та Узбекистані.

"Коли людина захворює, він йде до лікаря, а не до депутата або співробітнику силового відомства, - каже пан Ахметгаліев.- Якщо ми говоримо про нові ліки, то парламентарії повинні регулювати тільки процедурні питання: як воно вводиться в систему охорони здоров'я, як перевіряється. оцінювати ефективність лікування повинні лікарі, а у нас вирішальну роль грає думка депутатів і чиновників ". "Не дивлячись на позицію світової наукової громадськості, російська держава чітко висловило свою негативну позицію з питання ЗТ, - заявив "Комерсанту" нарколог, доктор медичних наук, експерт ВООЗ Володимир Менделевіч. На цю тему в Росії фактично заборонені наукові публікації, ніяких дискусій серед фахівців вже не ведеться ". Проте глава Федерального центру СНІД Вадим Покровський неодноразово публічно висловлювався на підтримку ЗТ. За його словами, введення терапії дозволяє контролювати поширення небезпечних захворювань. "Наркозалежні крім метадону отримують препарати від ВІЛ і гепатиту С, в Росії це дозволило б зупинити епідемію", - додав він. У свою чергу, заявник Дмитро Полушкин впевнений, що ЗТ могла б знизити рівень злочинності. "Я притягувався до кримінальної відповідальності за крадіжки і грабіж, здійснював ці злочини через необхідність купити чергову дозу, щоб уникнути жорстокої ломки, - каже пан Полушкін.- На терапії мені б це не знадобилося".

Джерело: КоммерсантЪ

 


07.08.2020

Цитата:  

Юмор

Засыпает алкаш под забоpом. А на следующее утpо пpосыпается в шикаpных аппаpтаментах. Слуги ему на столике пpивозят завтpак. Алкаш охpенел. Вдpуг видит - на столике записка. Развоpачивает он ее и читает "Ушла от тебя навсегда. Пpощай, твоя ... КРЫША"

Новости